Witamina C

Witamina C

Dzisiaj mamy olbrzymi wypływ informacji na temat witaminy C, a co za tym idzie również mnóstwo pytań moich podopiecznych jak i ludzi śledzących mój fanpage, tak więc postanowiłem napisać krótko na jej temat.

Pytanie najczęściej zadawane to:

– Czy można ją przyjmować każdego dnia?
– Jak działa na nasz organizm ?
– Czy może być remedium na choroby?

Pytań na temat witaminy C jest znacznie więcej, nie na wszystkie znamy jeszcze odpowiedź.
Historia witaminy C w światowej nauce jest stosunkowo krótka(liczy niecałe 100 lat). To czas zdecydowanie za krótki, żeby dowiedzieć się jaką funkcję tak naprawdę gra w organizmie i jak bardzo jest nam potrzebna. Jednak już teraz wiemy, że jej rola w organizmie jest ogromna a naukowcy wtajemniczają nas w kolejne odkrycia.

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do tworzenia kolagenu – białka będącego jednym z podstawowych budulców większości tkanek organizmu. Kolagen to włóknisty składnik skóry, występujący w: ścięgnach, chrząstkach, nabłonkach naczyń krwionośnych, kościach. Odpowiada on za sprężystość i wytrzymałość naszych tkanek. W przypadku niedoboru witaminy C w procesie tworzenia kolagenu nie ulega aktywacji odpowiedni enzym, powstaje białko nietrwałe, topiące się w temp. 24 stopni.
Kwas askorbinowy bierze udział w syntezie ważnych neuroprzekaźników, odpowiadających  za nasz nastrój, takich jak noradrenalina czy serotonina.

Witamina C
 wspiera również funkcjonowanie układu immunologicznego, aktywując limfocyty T odpowiedzialne za reakcje odpornościowe. Dlatego niedobór witaminy C może skutkować zapadaniem na różnego rodzaju infekcje i dlatego jest skuteczna w walce z przeziębieniami.

Kwas L-askorbinowy wiąże minerały i pomaga usunąć je z organizmu za pomocą nerek. Spożywanie większych dawek witaminy C, może przyczynić się do detoksykacji całego ciała – usunięcia z niego metali ciężkich. Tutaj trzeba uważać bo witamina C w podobny sposób wiąże te „złe” minerały jak i „dobre”, a więc musimy zadbać o uzupełnienie ich ubytku.

Niepozorna witamina C jest potężnym przeciwutleniaczem, unieszkodliwia wolne rodniki(atomy i cząsteczki zawierające niesprawne elektrony). Witamina C działa w ten sposób, że oddaje wolnemu rodnikowi swój elektron, jednocześnie unieszkodliwiając go.
Witamina C i jej funkcje:
– Reguluje poziom glukozy
– Ochrona przed miażdżycą
– Pomaga w koncentracji
– Rozszerza naczynia krwionośne
– Chroni organizm przed nowotworami(usunięcie wolnych rodników)
– Sprawne funkcjonowanie układu krwionośnego
– Obniża ciśnienie tętnicze krwi

Dawkowanie

Temat dawkowania witaminy C jest chyba największym polem do dyskusji, dlatego ja przedstawię tutaj swoją opinię plus fakty.
Absolutnym minimum, żeby zapobiegać szkorbutowi jest dawka około 60 mg (źródła również podają dawkę poniżej 10 mg na dobę)
Maksymalnego dawkowania witaminy C nie określono.
Przykładowo Dr. Cathart jak podają źródła naukowe podawał chorym nawet 200g witaminy C w ciągu doby – oczywiście w postaci wlewu.

Według mnie, jak również dzisiejszych „specjalistów od witaminy C” nie ma czegoś takiego jak jedna ilość dobra dla każdego. Niemniej jednak sądzę, że zapotrzebowanie zdrowego człowieka i ilość którą powinien spożywać w ciągu dnia to od 2 do 10 gramów tej witaminy(jest to tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia wywnioskowana na podstawie własnej suplementacji jak i najbliższych mi osób.
Dr. Cathart, dr. Klenner czy dr. Kalokerinos zgodnie twierdzą, że dawką bezpieczną nie powodującą problemów gastrycznych jest dawka do 10 g dziennie.

W razie, jakichkolwiek pytań zapraszam na mój Fanpage.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *